GODZINY PRACY BIBLIOTEKI
PONIEDZIAŁEK | 7:30 – 15:00 |
WTOREK | 7:30 – 11:00 |
ŚRODA | 7:30 – 11:00 |
CZWARTEK | 9:00 – 14:00 |
PIĄTEK | 9:00 – 14:00 |
UCZNIU
PRZESTRZEGAJ ZASAD, CHROŃ SIEBIE I INNYCH !!!
Uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej w związku z pandemią; w szczególności dotyczy to noszenia maseczek w środkach transportu publicznego oraz dezynfekcji i mycia rąk;
Do biblioteki uczniowie wchodzą pojedynczo tylko do wyznaczonego stolika na którym odbierają, bądź pozostawiają książki.
Zwrócone książki pozostają pod 3-dniową kwarantanną w wyznaczonym do tego miejscu.
ZAMAWIAJ KSIĄŻKI PRZEZ E-DZIENNIK:
- Logujesz się na swoje konto, a następnie piszesz wiadomość do nauczyciela Szcześnik Anny.
- Pamiętaj, aby w treści było Twoje imię i nazwisko oraz klasa do której chodzisz.
Następnie napisz jakie chcesz zamówić książki – autor i tytuł. - Wysyłasz i patrzysz następnego dnia czy otrzymałeś wiadomość kiedy możesz odebrać książki.
JEŚLI NIE WIESZ JAK WYSŁAĆ WIADOMOŚĆ PRZEZ E-DZIENNIK:
a) Logujesz się na swoje konto;
b) klikasz na ,,Napisz nową wiadomość”;
c) w okienku, które otworzyło się, klikasz na przycisk ,,Dodaj/zmień adresatów”;
d) tam wybierasz grupę ,,Pracownik” i z listy, która się wyświetli poniżej wyszukujesz
,,Szcześnik Anna”;
e) następnie obok tej listy kliknij na przycisk z jedną strzałeczką,
f) ta strzałka spowoduje, że zostanie przerzucone wybrane nazwisko do pustej po prawej
stronie kolumny,
g) poniżej tej kolumny kliknij na przycisk ,,Zapisz”;
h) teraz masz okienko w które musisz wpisać wiadomość:
– w ,,Temacie” wpisujesz ,,Zamówienie książek”,
– poniżej w okienku ,,Terści” piszesz swoje imię i nazwisko oraz klasa do której chodzisz. Następnie piszesz jakie chcesz zamówić książki – autor i tytuł.
i) poniżej okienka klikasz na przycisk ,,Wyślij”.
j) i to już wszystko, następnego dnia możesz zobaczyć czy otrzymałeś wiadomość od nauczyciela Anny Szcześnik kiedy możesz odebrać książki.
REGULAMIN BIBLIOTEKI ZSP W CZASIE PANDEMII
- Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły oraz rodzice z zachowaniem obostrzeń
COVID-19. ( PROCEDURY FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ MAJĄCEJ NA CELU ZAPOBIEGANIE I PRZECIWDZIAŁANIU ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ COVID-19) - Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
- Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
- Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.
- W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.
- Uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.
- Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczać 3 książki :
-lektury na okres 2 tygodni
-pozostałe książki na okres 1 miesiąca - W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.
- Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
- Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.
- Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
- W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
- Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone minimum
2 tygodnie przed końcem roku szkolnego. - Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.
- Za straty materialne biblioteki wynikające z wydania świadectwa pracy pracownikowi szkoły lub dokumentów uczniowi, bez pisemnego potwierdzenia rozliczenia z biblioteką, odpowiedzialność finansową ponosi osoba wydająca dokumenty.
- W bibliotece nie wolno spożywać posiłków ani napojów.
PROCEDURA FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ MAJĄCA NA CELU ZAPOBIEGANIE I PRZECIWDZIAŁANIE ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ COVID-19 W ROKU SZKOLNYM 2020/2021 W ZESPOLE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W ŁOCHOWIE
- Bibliotekarz powinien przebywać w bibliotece szkolnej w rękawiczkach.
Nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust maseczką, jednak może nakładać maseczkę lub przyłbicę podczas wykonywania obowiązków służbowych. - W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość od rozmówcy
i współpracowników (rekomendowane są 2 m, minimalna odległość to 1,5 m). Zaleca się, aby użytkownicy nie przekraczali wyznaczonych linii (oznakowanie poziome na podłodze), jeśli są wyznaczone. - Pomieszczenie jest systematycznie wietrzone (co godzinę).
- Regularnie czyszczone są powierzchnie wspólne, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.
- W widocznym miejscu, np. przed wejściem, umieszczona jest informacja
o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece szkolnej. By umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu fizycznego, maksymalna liczba odwiedzających bibliotekę zostaje ograniczona do 1 osoby. - Ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz katalogów kartkowych i rekomenduje stosowanie internetowego systemu katalogowego MOL.
- Organizację trybu pracy biblioteki dostosowuje się do potrzeb uczniów i nauczycieli, którzy mają potrzebę korzystania z usług biblioteki szkolnej. Godziny otwarcia biblioteki dostosowane są do potrzeb czytelników.
- Czytelnik rezerwuje książkę poprzez pocztę e-dziennika i odbiera ją w szkole
w wyznaczonym dniu. Informacje o terminie odbioru książki przesyła bibliotekarz przez e-dziennik. - W przypadku pojawienia się potwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, jest konieczne zachowanie kwarantanny i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.
Realizacja przyjmowania i zwrotów materiałów bibliotecznych przez nauczyciela bibliotekarza w bibliotece szkolnej
- Okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych
w bibliotekach: - a) na powierzchniach plastikowych (np. okładki książek, płyty itp.) wirus jest aktywny
do 72 godzin (trzy doby); - b) tektura i papier – wirus jest aktywny do 24 godzin (jedna doba).
- Kwarantannie podlegają wszystkie materiały biblioteczne, również czasopisma.
- Przyjęte książki powinny zostać odłożone do pudła, torby lub na wydzielone półki
w magazynie, w innym pomieszczeniu lub na wyznaczonym regale. Odizolowane egzemplarze należy oznaczyć datą zwrotu i wyłączyć z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny – do 4 dni. Po tym okresie materiały są ponownie włączane do użytkowania. Przez cały czas pracy z egzemplarzami bibliotekarz jest zobowiązany nosić rękawiczki. - Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami dezynfekcyjnymi, których bazą są detergenty i alkohol. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek ze względu na szkodliwe dla materiałów celulozowych właściwości utleniające oraz nie należy naświetlać książek lampami UV.
- Obsługa czytelnika powinna być ograniczona do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans fizyczny – nie należy tworzyć większych skupisk ludzi, szczególnie
w pomieszczeniach zamkniętych. - Przynoszone przez czytelników książki są odkładane na specjalnie do tego przygotowany stół, z którego bibliotekarz osobiście je odbiera. Należy pamiętać
o dezynfekcji blatu po każdym czytelniku. - Zwracane książki można umieszczać w tym samym pomieszczeniu, w którym znajdują się książki do wypożyczenia, w sytuacji, gdy nie ma innej możliwości ich przechowywania. Do tego miejsca dostęp mają tylko pracownicy biblioteki, których upoważniono wcześniej oraz miejsce to jest odpowiednio oznaczone. Zwracane egzemplarze mogą być przechowywane w pudłach i torbach, można również je ustawiać na podłodze w określonym miejscu.
- Nie wymaga się osobnego pomieszczenia na „kwarantannę książek”, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie z przedmiotu na przedmiot.
- Jeżeli okładka foliowa książki ma przybrudzenia, które mogą przenieść się na inne egzemplarze, jest wskazane usunięcie takiej okładki. Po zakończeniu kwarantanny książkę można ponownie obłożyć okładką foliową – czynność ta nie jest rekomendowana przed odłożeniem książki na kwarantannę, gdyż należy ograniczyć do minimum kontakt pracowników biblioteki ze zwracanym egzemplarzem.
Organizacja pracy szkolnej biblioteki
- Nauczyciel bibliotekarz udostępnia rodzicom i uczniom adres e-mail biblioteki, by czytelnicy mogli kierować pytania o książki lub poprosić o wyjaśnienie spraw związanych z wypożyczeniami.
- Za książki zniszczone lub zagubione rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do odkupienia pozycji lub kupienia nowej pozycji wskazanej przez nauczyciela bibliotekarza w ustalonym terminie.
- Książki i podręczniki są zwracane przez uczniów/rodziców w ustalone przez nauczyciela bibliotekarza określone dni (by uniknąć grupowania się osób).
- Uczeń/rodzic dokonujący zwrotu książek/podręczników powinien być w maseczce oraz rękawiczkach.
- Nauczyciel bibliotekarz wyznacza miejsce składowania oddawanych książek (pomieszczenie, skrzynia, pudła, wyznaczone regały, itp.). Składowane książki muszą być oznaczone datą, w której zostały przyjęte, aby określić datę włączenia do ponownego użytkowania zgodnie z zalecanym terminem przechowywania zbiorów
w kwarantannie. - Osoby dokonujące zwrotu podręczników oraz książek muszą być poinformowane
o określonym sposobie przekazania podręczników szkolnych i oddawanych książek: - Książki wraz z podpisaną kartą informacyjną (imię i nazwisko ucznia, klasa) zostają zapakowane do folii ochronnej. Następnie są odkładane w sposób wskazany przez nauczyciela bibliotekarza w określonym miejscu.
- Zawiesza się do odwołania działalność czytelni.